MDFA Awards Night Nominations for the best of Mumbai Football are out

mdfa Nominations

Nominations for Best Goalkeeper, Best Defender, Best Midfielder and Best Striker for all MDFA divisions are out including for all five age categories of MDFA Yuva President League

Best performers from all six MDFA divisions including Women league will be awarded while MDFA Yuva president League will also have separate awards for all age group category – U8, U10, U12, U14 and U16.

Check out the nominations below: (Note: Nominations for Elite division will be updated soon)


MDFA Super Division

Winner: FC Pune City

Runner-Up: ICL Payyade

Third Place: Iron Born CFCI

Fair Play award: Kenkre FC

Best Goalkeeper: Birendra Singh (Reliance F.Y.C.), Kushagra Tandel (ICL Payyade), Rewang Lepcha (FCPC), Atharva Shelke (CFCI Iron Born)

Best Defender: Nikhil Prabhu (FCPC), Salman K V (Reliance F.Y.C.), Leander Gonsalves (CFCI Iron Born), Kartik Shetty (ICL Payyade)

Best Midfielder: Johnson Singh (FCPC), Valiyattil Nemil (Reliance F.Y.C.),, Thapa Bishow (ICL Payyade), Lester Creado (Juhu Sparks)

Best Striker: Akhil Rawat (FCPC), Asad Khan (ICL Payyade), Gaurav Adhikari (Chheda Nagar Soccer), Mustaque Laskar (Reliance F.Y.C.),


MDFA First Division

Winner: JMJ Sports Club

Runner-Up: D K Pharma

Third Place:  YMCA

Fair Play award: Franco Sports Football

Best Goalkeeper: James Swamy (JMJ SC), Hardik Mandalia (DK Pharma), Siddhesh More (YMCA), Rahul Prashad (Ratnam FA)

Best Defender: Omkar Shinde (DK Pharma), Cedric D’mello (JMJ SC), Alton Fernandes (Rizvi Ciramic), Aniket Kamble (Ratnam SA)

Best Midfielder: Ankit Chavan (JMJ SC), Utkarsh Chavan (DK Pharma), Makvin Gaurea (Silver Innings FC), Vidit Shetty (Somaiya S Academy)

Best Striker: Reuben Fernandes(JMJ SC), Prashant P Thorat (DK Pharma), Sajid Ansari (YMCA), Umar Farooq (Millar FC)


MDFA Second Division

Winner: Rudra FA

Runner-Up: We Care FC

Third Place: Anushakti Nagar SA

Fair Play award: BEST ARTS & SC

Best Goalkeeper: Ritik S Rathod (KSA Jr.), Yashdeep Mangela (We Care FC), Chinmay Shirke (FC Mumbaikar), Divesh Bharia (Rudra FA)

Best Defender: Prafulla Dunga (United Villagers WA), Robert Chettiar (Judean United SC), Shubham Pandit (Anushakti Nagar SA), Agasy T  Mangela (We Care )

Best Midfielder: Rohit Singh (Rudra FA), Sanket P Kadam (Charkop FC), Krupesh Sherwade (Tarun Mitra Mandal), Josten George Govind (United Villagers WA)

Best Striker: Adweya Male (ICL U19), Noel Plavlla (We Care), Brijal Victor Posa (United Villagers WA), Bhavesh  Kurlekar (Rudra FA)


MDFA Third Division

Winner: Footie First FC

Runner-Up: Sanpada FC

Third Place: Om Saidham Seva Mandal

Best Goalkeeper: Shreyas Singh (Lemon Break SC), Shounit Daijode (Youth Soccer Academy), Atharva Shelke (Iron Born FC), Sanath Poyyara (Sanpada FC)

Best Defender: Melwyn D’soilva (Britacel Silicones ltd.), Shahnawaz Ansari (Lemon Break SC), Ranson Patel (Footie First FC), Arman Adenwala (Iron Born FC)

Best Midfielder: Shreyas More, (Mumbai Marine), Joel Barnes (Youth Soccer Academy), Judon D’souza (Footie First FC), Ruel Kunder (OSSM)

Best Striker: Neel Pandya (Footie First FC), Floyed D’souza (Iron Born FC), Shoaib Baig (OSSM), Venkatesh Devkar (Anstrengung United)


MDFA Women Division

Winner: Sparks FC

Runner-Up: Football School Of India

Third Place: India Rush Soccer Club

Fair Play award: Somaiya SA

Best Goalkeeper: Riya Tank (FSI), Neha Samre (Sparks FC), Ishwari Khurana (India Rush SC), Shrusti Surve (Kenkre FC)

Best Defender: Savita Chauhan (Future Star), Reva Sankhe (Sparks FC), Arifa Zaheer (FLA), Laura Estiberio (India Rush SC)

Best Midfielder: Jennifer Rayyar (Kenkre FC), Karishma Vazirani (FSI), Riya Sukhadeva (India Rush SC), Abeer Arshiwala (Sparks FC)

Best Striker: Priya Sukhadeva (India Rush SC), Bhumika Mane (Companeroes), Kushboo Rathod (Future Star), Priyanka Pottekkal (Sparks f)


MDFA Yuva President League (U-16 Category)

Winner: Iron Born FC

Runner-Up: India Rush Soccer Club

Third Place: CFCI Hedgewar Boys

Fourth Place: Football School of India

Best Goalkeeper: Avichal Khandelwal (FSI), Gaurav Warke (CFCI-CSL), Atharva Shelke (Iron Born FC), Ronak Shethia (India Rush SC)

Best Defender: Saurav More (India Rush SC), Arnish Pillai (FSI), Suyas Sapre (CFCI-CSL), Nehal Dudhwadkar (Iron Born FC)

Best Midfielder: Athar Ansari (Iron Born FC), Karm Mulchandani (India Rush SC), Aryan Kumar (CFCI Hedgewar Boys), Adityan A. (FSI)

Best Striker: Floyd D’souza (Iron Born FC), Zeeyan Nevrekar (India Rush SC), Anirudh Ruke (CFCI Hedgewar Boys), Bharat Singh Dhami (FSI)


MDFA Yuva President League (U-14 Category)

Winner: Football School of India

Runner-Up: India Rush Soccer Club

Third Place: Kenkre FC

Fourth Place: MSSA

Best Goalkeeper: Aryaman Bengani (Reliance Foundation), Tejas Tambat (Kenkre FC), Mohd. Shaji Hussain (FSI), Ayaan Someshwar (India Rush SC)

Best Defender: Harsh Kapadia (India Rush SC), Krish Gala (FSI), Mohd. Kaif Ansari (MSSA) , Ramik Mitra (Kenkre FC)

Best Midfielder: Sanathoi Singh (Reliance Foundation), Hridya Haria (MSSA), Chirag Khilani (FSI), Craig Salve (Kenkre FC)

Best Striker: Ameesh Ail (FSI), Ajoy Mondal (Reliance Foundation), Yohana Martin (Kenkre FC), Gautan Girish (India Rush SC)


MDFA Yuva President League (U-12 Category)

Winner: Seven B Star

Runner-Up: Baichung Bhutia FS

Third Place: FootFun FA

Fourth Place: MSSA

Best Goalkeeper: Vedavit Dave (BBFS), Atharva Gaonkar (7B Star), Jai Haris (FootFun), Shaunak Malpani (MSSA)

Best Defender: Angelo Fernandes (7 B Star),  Christiano Fernandes (MSSA), Taheer M (FootFun FA), Ethan Fernandes (7 B Star)

Best Midfielder: Aayush Kharat (7 B Star), Ved Satavse (MSSA), Mohd. Mojawala (FootFun FA), Advait Pandya (BBFS)

Best Striker: Naman Manek (BBFS), Atharva Shetty (FootFun FA), Yohaan Panjuani (7 B Star), Ayaan Shaikh (MSSA)


MDFA Yuva President League (U-10 Category)

Winner: Kenkre FC

Runner-Up: 7 B Star

Third Place: Jupiter

Fourth Place: Evolution FC

Best Goalkeeper: Arnav Wadekar (7 B Star FC), Ruhaan Dhaul (Samuel FA), Rishon Nayyar (Kenkre FC), Aaditya Gupta (Jupiter)

Best Defender: Priyansh K. (7 B Star FC), Saksham Waghmare (7 Star FA), Aayush Kolte (Evolution United FC), Nethan Vaz (Jupiter)

Best Midfielder: Neel Khandeparkar (Evolution FC), Raghav Kanodia (Kenkre FC), Rian Unial (Samuel FA), Adair D’Souza (7 B Star SC)

Best Striker: Ryan Pereira (Jupiter), Aasshif Shaikh (Evolution FC), Jahhaan Sanghavi (7 B Star SC), Ali Balwa (Kenkre (A))


MDFA Yuva President League (U-8 Category)

Winner: Kenkre FC

Runner-Up: Conscient Football

Third Place: The Rising Star

Fourth Place: The Soccer Academy

Best Goalkeeper: Keyan Koyo (Conscient Football), Shourya Ghorpade (Kenkre FC), Aaradhya Shashtri (The Soccer Academy), Gurtej Veer (The Rising Star)

Best Defender: Dev Bansal (Conscient Football), Reyansh Deshpande  (Kenkre FC), Shashwat Phuleria (The Soccer Academy), Utkarsh Tiwari (The Rising Star)

Best Midfielder: Kaeyan Sinha(Conscient Football), Daksh Garg (Kenkre FC), Kabir Shashokanth (The Soccer Academy), Dhaval Chheda (The Rising Star)

Best Striker: Hridhaan Pawar (Conscient Football), Ayaan Narkar (Kenkre FC(A)), Shaurya Dey (The Soccer Academy), Vihaan Redkar (The Rising Star)


Feature Article: Limited game time hurting the growth of Indian footballers
Also Read: The Sunday League Season 3 – Finals and Award Ceremony
Follow us on Facebook, Twitter, and Instagram for all the latest happenings in the world of Indian football.